Ścieżka z Odbiorcą Technologii
Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa Azoty składa się obecnie z ponad 50 spółek i zatrudnia ok. 15 tysięcy osób.
Wyzwania
GOSPODARKA WODNO-ŚCIEKOWA: innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność gospodarki wodno-ściekowej:
Przykładowe kierunki wdrożeń:
- Wykorzystanie odpadów z oczyszczalni ścieków – przekształcanie osadów ściekowych w nawozy, biopaliwa lub surowce dla przemysłu budowlanego.
- Odzysk cennych metali ze ścieków technologicznych.
RECYKLING/GOZ: strategie i techniki zarządzania odpadami; rozwiązania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym
Przykładowe kierunki wdrożeń:
- Recykling chemiczny tworzyw sztucznych – innowacyjne technologie przetwarzania poliamidów i wieloskładnikowych tworzyw sztucznych w surowce wtórne, które mogą być ponownie wykorzystane w przemyśle, z naciskiem na skalowalność i efektywność ekonomiczną.
- Zaawansowane narzędzia do mierzenia i raportowania śladu węglowego – systemy IT integrujące dane z różnych źródeł, umożliwiające dokładne śledzenie emisji CO₂ na każdym etapie cyklu życia produktu, zgodnie z wymogami ESG.
- Monitorowanie cyklu życia produktu (LCA) – rozwiązania ułatwiające analizę i optymalizację LCA, pozwalające identyfikować kluczowe punkty wpływu środowiskowego i wspierać decyzje oparte na danych.
- Rozwiązania IT wspierające zbieranie danych – systemy integrujące dane o odpadach, ściekach i emisjach z różnych procesów produkcyjnych, które mogą stanowić podstawę dla bardziej zaawansowanych analiz środowiskowych.
- Kompleksowa analiza ścieków i odpadów – technologie umożliwiające dokładne mapowanie składu odpadów i ścieków, tworzenie baz danych z wynikami analiz oraz proponowanie ich efektywnego wykorzystania w gospodarce obiegu zamkniętego.
- Wykorzystanie odpadów – innowacyjne rozwiązania pozwalające na wstępne przetwarzanie odpadów w sposób przyjazny środowisku, np. w produkty wspierające regenerację gleby, nawet bez pełnej transformacji w certyfikowane nawozy.
PRZEMYSŁ 4.0: digitalizacja i automatyzacja procesów przemysłowych
Przykładowe kierunki wdrożeń:
- Zarządzanie procesami logistycznymi w czasie rzeczywistym – rozwiązania IoT i oprogramowanie umożliwiające monitorowanie stanów magazynowych, zarządzanie trasami dostaw oraz automatyczne aktualizowanie stanów magazynowych (zliczanie i inwentaryzacja zasobów na placach magazynowych).
- Inteligentne zarządzanie magazynem – systemy zarządzania magazynem oparte na sztucznej inteligencji, które umożliwiają optymalizację układu magazynu, monitorowanie zużycia przestrzeni i automatyczne przypisywanie lokalizacji dla nowych towarów a także monitoring warunków środowiskowych w magazynach.
- Zaawansowane narzędzia do mierzenia i raportowania śladu węglowego – systemy IT integrujące dane z różnych źródeł, umożliwiające dokładne śledzenie emisji CO₂ na każdym etapie cyklu życia produktu, zgodnie z wymogami ESG.
- Monitorowanie cyklu życia produktu (LCA) – rozwiązania ułatwiające analizę i optymalizację LCA, pozwalające identyfikować kluczowe punkty wpływu środowiskowego i wspierać decyzje oparte na danych.
- Rozwiązania IT wspierające zbieranie danych i kompleksową analizę – systemy integrujące dane o odpadach, ściekach i emisjach z różnych procesów produkcyjnych, które mogą stanowić podstawę dla bardziej zaawansowanych analiz środowiskowych i które zaproponują ich efektywne wykorzystanie w GOZ.
ZARZĄDZANIE 4.0: digitalizacja i automatyzacja procesów organizacyjnych (HR, obieg dokumentów, ...)
Przykładowe kierunki wdrożeń:
- Cyfrowy on-boarding pracowników – rozwiązania pozwalające na szybkie i efektywne wdrożenie nowego pracownika, oparte na zintegrowanych platformach. Automatyzacja procesów w celu przyspieszenia wdrożenia pracownika i zwiększenia jego zaangażowania.
- Inteligentny system zarządzania HR – rozwiązania integrujące procesy rekrutacji, szkoleń, zarządzania talentami oraz oceny pracowników itp.
EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA: rozwiązania z zakresu optymalizacji procesów energetycznych i odzysku energii
Przykładowe kierunki wdrożeń:
- Optymalizacja zużycia energii w systemach grzewczych i chłodniczych – wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w zakresie odzysku ciepła z systemów klimatyzacyjnych czy urządzeń przemysłowych, np. systemy wymiany ciepła, które umożliwiają odzyskiwanie i wykorzystanie energii z chłodzenia lub ogrzewania w innych częściach procesu produkcyjnego.
- Białe certyfikaty i optymalizacja działań na podstawie wyników audytów energetycznych – wdrożenie systemów wspierających pozyskiwanie białych certyfikatów za osiągnięte oszczędności energii, poprzez monitorowanie i optymalizację działań zmierzających do redukcji zużycia energii.
- Zaawansowana izolacja przemysłowa – wprowadzenie innowacyjnych materiałów izolacyjnych, które poprawiają efektywność energetyczną w procesach przemysłowych, takich jak pianki czy powłoki odbijające ciepło na rurach, zbiornikach i innych elementach infrastruktury przemysłowej.
- Zastosowanie technologii odzysku energii z gazów odpadowych – wykorzystanie nowoczesnych technologii do odzyskiwania energii z gazów odpadowych (np. z pieców przemysłowych), co pozwala na zmniejszenie zużycia energii z zewnętrznych źródeł.
- Cyfrowe zarządzanie i monitorowanie zużycia energii – implementacja systemów do monitorowania, analizowania i optymalizowania zużycia energii w różnych działach zakładu produkcyjnego w czasie rzeczywistym, umożliwiających natychmiastową reakcję na nieefektywności w wykorzystaniu energii.
INNOWACJE BIOPOLIMEROWE: rozwiązania z zakresu nowych produktów na bazie biopolimerów
Przykładowe kierunki wdrożeń:
- Dodatki i plastyfikatory do biopolimerów – opracowanie nowych plastyfikatorów i dodatków do biopolimerów, które zwiększają ich właściwości mechaniczne, termiczne lub estetyczne, zachowując jednak ich biodegradowalność i przyjazność dla środowiska.
- Nowe technologie produkcji biopolimerów – wdrożenie innowacyjnych metod produkcji biopolimerów, które zmniejszają zapotrzebowanie na surowce rolnicze lub chemiczne, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności i zmniejszeniu śladu węglowego w procesie produkcji.
Martyna Przewoźnik
Koordynator Programu
Office hours:
wtorki od 16:00 do 17:00
czwartki od 15:00 do 16:00
piątki od 10:00 do 11:00
Skontaktuj się z nami
81 710 46 30
booster@unicornhub.pl
„Unicorn Hub Startup Booster” nr projektu FENG.02.28-IP.02-0013/23 jest współfinansowany ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki w ramach Priorytetu Środowisko sprzyjające innowacjom, Działanie FENG.2.28 Startup Booster Poland.